EFOP-1.5.3-16-2017-00117 számú „Összefogás a helyben maradókért, az egészségesebb jövőért” projekt


EFOP tájékoztató


Az EFOP-1.5.3-16-2017-00117 számú „Összefogás a helyben maradókért, az egészségesebb jövőért” projekt eredményeiről készült tájékoztató anyag a konzorciumi partnerekkel elvégzett tevékenységekről


Sportrendezvények


Az EFOP-1.5.3-16-2017-00117 számú „ Összefogás a helyben maradókért, az egészségesebb jövőért” projekt keretében Palotáson megtartott sportfoglalkozások

Rendezvények

Időpont

Helyszín

Megvalósulás formája

Zenés torna, asztalitenisz, jóga

2018.12.01

Palotás, Művelődési Ház

sportrendezvény
FOTÓK

Sakkverseny, óvodástorna

2019.02.02

Palotás, Művelődési Ház

sportfoglalkozások
FOTÓK

Futópad, trambulin használata, asztalitenisz

2019.03.23

Palotás, Művelődési Ház

sportfoglalkozások
FOTÓK

Kispályás labdarúgó mérkőzés

2019.07.20

Palotás

sportrendezvény
FOTÓK

Gyermekprogramok, sport

2019.11.16

Palotás, Művelődési Ház

sportfoglalkozások
FOTÓK

Gyógytorna, néptánc

2020.09.19

Palotás, Művelődési Ház

sportfoglalkozások
FOTÓK

Mozgás nap

2020.10.07

Palotás

sportrendezvény
FOTÓK

Darts verseny

2020.11.07

Palotás, Művelődési Ház

sportrendezvény
FOTÓK


Egészségügyi szűrések, előadások


Az EFOP-1.5.3-16-2017-00117 számú „Összefogás a helyben maradókért, az egészségesebb jövőért” projekt keretében Palotáson megtartott egészségügyi szűrések, előadások

FOTÓK a Palotáson megtartott egészségügyi szűrések, előadásokról

Rendezvények

Időpont

Helyszín

Megvalósulás formája

Általános orvosi vizsgálat Kérdőíves rizikófelmérés

2018.12.01

Palotás, Művelődési Ház

szűrés

Általános orvosi vizsgálat + hallásvizsgálat + In Body

2019.02.02

Palotás, Művelődési Ház

szűrés

Szemészeti szűrés

Keringési problémák

2019.03.23

Palotás, Művelődési Ház

szűrés + előadás

Általános orvosi vizsgálatok

2019.07.20

Palotás, Művelődési Ház

szűrés

Bőrgyógyászat

Egészségügyi szokások szemléletformálása +bőrgyógyászati szűrés

2019.11.16

Palotás, Művelődési Ház

szűrés + előadás

Mentálhigiénés felmérés

2020.09.19

Palotás, Művelődési Ház

szűrés

Egészséges mozgás

2020.10.17

Palotás, Művelődési Ház

előadás

COVID előadás

2020.11.07

Palotás, Művelődési Ház

előadás

 


Képzések, műhelymunkák


Az EFOP-1.5.3-16-2017-00117 számú „Összefogás a helyben maradókért, az egészségesebb jövőért” projekt keretében Palotáson megtartott képzések

 

Képzés, műhelymunka megnevezése

Résztvevők száma

Munkavállaláshoz szükséges kompetenciák fejlesztései (álláskeresési technikák, portálok, interjúra felkészítés, önéletrajz írás, motivációs levél, együttműködési készség javítása)

37

Munkavállaláshoz szükséges kompetenciák fejlesztései (álláskeresési technikák, portálok, interjúra felkészítés, önéletrajz írás, motivációs levél, együttműködési készség javítása)

12

Életvezetési tanácsadás

20

Informatika (alapszintű)

12

Informatika (haladó)

8

Csapatépítő tréning

8

Konfliktus kezelés/kommunikáció tréning

3

Kulturális -és közösségi programot szervezők részére "jó gyakorlatok" átadása, szakmai programok megbeszélése

3

Egészségfejlesztő segítők képzése pedagógusok részére

3

Környezettudatos életmódra érzékenyítő képzések

10

Hagyományőrzést, helyi értékek gyűjtését támogató képzések

10

Összesen

126

Gyermekjóléti Szolgálatok műhelymunkái
A hátrányos helyzetű személyeket a gyermekjóléti szolgálatok munkatársai tájékoztatók szervezésével segítették abban, hogy életvitelük változtatásával, álláskeresési technikák megismerésével tegyék sikeresebbé a részt vevők mindennapjait.
A jelenlévők tájékoztatást kaptak:
• az aktuális álláskeresési ismeretekről, ezen belül az önéletrajz írásáról, a motivációs levél készítéséről, és az állásinterjúra való felkészítésről; FOTÓK
• a káros szenvedélyek negatív hatásáról; FOTÓK
• a családok pénzgazdálkodási szokásairól; FOTÓK
• a családtervezésről, a családi konfliktusok kezeléséről. FOTÓK
A műhelymunkák négy alkalommal kerültek megszervezésre, melyen alkalmanként részt vett 46 fő.


Egyének fejlesztése


Az EFOP-1.5.3-16-2017-00117 számú „Összefogás a helyben maradókért, az egészségesebb jövőért” projektben történő egyéni fejlesztésről, mentorálásról

A projekt folyamatos megvalósításába bevont 37 fő hátrányos helyzetű személlyel mentor segítségével egyéni fejlesztési tervek készültek, melyek a kliens egész személyiségére ható folyamat stratégiai terve és dokumentuma lett. Minden fejlesztési tervben felmérés készült az egyén családi helyzetéről, lakhatási körülményeiről, kompetenciáiról, majd meghatározásra kerültek az egyéni fejlesztési irányok, a célok és a célokhoz vezető út, feladatok megjelölésének mikéntjei.

A fejlesztési tervek alapján 28 fő folyamatos mentori támogatást is kapott. Az egyén és a mentor megválasztotta a fejlesztési folyamat mikéntjét, a mentorálás hosszát, gyakoriságát és a fókuszát is. A mentorálás során kiemelt szerepet kapott a kapcsolat ápolása, és a barátságos hangvétel kialakítása. A befolyásolás hatékonyságát elsősorban az interperszonális (személyek közötti) képességek határozták meg. A mentor befolyása kölcsönös tiszteleten és elismertségen alapult és attól függött, hogy mennyi értéket tud a mentoring kapcsolatba belevinni. A mentor egy tanulási folyamaton keresztül vezette a mentoráltját. Ez a folyamat akkor tudott jól működni, ha a mentor tanácsot adott, tudását és tapasztalatát megosztotta a mentorálttal, folyamatosan rendelkezésükre állt, akár személyesen, de legtöbbször telefonon, emellett az egyéni fejlesztésben résztvevők sport- és egészségügyi rendezvényeken, képzéseken, klubfoglalkozásokon vehettek részt.

 

A programok megvalósulását a 2020. kora tavaszi és a már októbertől is egyre erőteljesebben érzékelhető COVID járványszerű megbetegedési időszaka nagyban akadályozta. a képzések nagy része on-line formában kerülhetett csak megrendezésre, több rendezvény tartására nem volt lehetőség.

A mentorálási folyamatban sok segítséget nyújtottak a Belső Cserhát Gyermekjóléti és Családsegítő Szolgálat munkatársai.


Klubfoglalkozások


Klubfoglalkozások szervezése az EFOP 1.5.3. projekt keretében

 

A lakosság megtartásában egyre fontosabb szerepe van az aktív helyi közösségeknek, ezért kiemelkedően fontos a helyi közösséget és identitást erősítő akciók, közösségfejlesztési programok, helyi partnerségi együttműködések szervezése, erősítése.

A társadalmi akciók a közösségépítést, közösségfejlesztést, az egyének és a lakóhely közötti kapcsolatok erősítését szolgálják. Ezen belül a:
• fiatalok közösségfejlesztésének előmozdítása,
• közösség egészségfejlesztése, mozgás,
• együtt tevékenykedés, az alkotás örömének megismerése.
A foglalkozások szervezésénél fő szempont volt a fiatalok, a bevonása tevékenységektől függően. Palotáson Z-generációs klub került megszervezésre.

A Z generáció egy új típusú nemzedék, amelynek kialakulásában a technika száguldó fejlődése játszott rendkívül fontos szerepet. Az 1990-es évek végén születettek és az annál fiatalabbak beleszülettek a digitális technológiák világába, amelyben már elképzelhetetlen élni a mobiltelefonok, más digitális és kommunikációs eszközök használata nélkül. Ez életük valamennyi színterén jelen van és jellemzően kevésbé kapcsolódnak be a közösségi életbe „személyesen”. A Palotáson megalakult Z generáció klub azért is különleges, mert a fiatalok bekapcsolódnak a közösség életébe, amely lehetőséget teremt számukra, hogy egy teljesebb életet éljenek a települési közösségben is.

Az elkészült tematikák lehetőséget biztosítanak arra, hogy a jövőben is megszervezésre kerüljenek ezek a foglalkozások.

EFOP-1.5.3-16-2017-00117 TEMATIKA Z-GENERÁCIÓKLUB
2020. augusztus – 2021. január
PALOTÁS


Faültetés


Az EFOP-1.5.3-16-2017-00117 számú „Összefogás a helyben maradókért, az egészségesebb jövőért” projekt keretében történt faültetés önkéntesek bevonásával

FOTÓK a projekt keretében történt faültetésről

A helyi civil szervezetek, önkéntesek bevonásával falültetési program indult, melynek eredményeként a helyi környezet esztétikusabbá vált, jobb klímahatás érvényesült. Őshonos fák, cserjék telepítésével érvényesült környezetünk megóvása, a természet védelme.
A helyi civil szervezetek, önkéntesek vállalták az elültetett fák, cserjék gondozását, ezzel is erősítve a közösségi szemléletet.
A visszajelzések azt tükrözték, hogy az ültetés nagyon jó hangulatban zajlott, a csapat jól tudott együtt dolgozni, így inkább szórakozás volt a munka. Fő cél volt a környezetünk megszépítése és a közösségi szellem fejlesztése. A rendezett és díszes környezet minden a településen lakó ember célja, ugyanis egy rendezett és szép falura büszkék lehetünk mindannyian.
A faültetetés sikeresnek bizonyult, ezért tavasszal is megismételtük virágos növények ültetésével kiegészítve.
A tavaszi ültetéshez felkészítést is szervezetünk, hogy a növények gondozása szakszerűen történjen. A járványhelyzetre való tekintettel a képzés elméleti része on-line módon történt.